Automatyzacja procesów w firmie

Jak co dzień rozpoczynasz pracę od uruchomienia komputera i sprawdzenia nieodebranych połączeń. Oddzwaniasz do klientów i pytasz w jakiej sprawie kontaktowali się z Twoim biurem. Ustalenie o którą nieruchomość chodzi trwa jednak dłuższą chwilę. Klient zaczyna się nieco niecierpliwić a Ty z całych sił próbujesz wybrnąć z niekomfortowej sytuacji. Sprawy nie ułatwia również fakt, że klient zainteresował się nieruchomością przejeżdżając obok działki i jedyne co może podać to jej przybliżony adres. Jak wyjść z twarzą z takiej sytuacji?

Podobne historie znają pracownicy większości biur nieruchomości, którzy niezliczoną ilość razy radzili sobie z takimi sytuacjami w swojej codziennej pracy. Jeżeli klient nie znalazł ogłoszenia w Internecie i nie jest w stanie podać numeru oferty, zaczynają się schody i błędy w komunikacji. Trudno jest ustalić, o którą dokładnie nieruchomość chodzi. O ile łatwiej byłoby mieć podgląd wszystkich nieruchomości na mapie, wraz z zaznaczeniem miejsca tabliczki reklamowej? Rozmowa z klientem przebiegałaby wtedy o wiele prościej, swobodniej i szybciej. W kilka chwil można by było „odnaleźć” działkę, a dodatkowo sprawdzić przy okazji jakie nieruchomości mamy w okolicy i przedstawić klientowi szerszą ofertę. Wszystko to można zrobić. Trzeba tylko wiedzieć jak. Rozwiązaniem jest tutaj poprawa komunikacji wewnętrznej i częściowa automatyzacja procesów w firmie.

 

Usprawnij wymianę informacji

Pierwszym krokiem do pozytywnych zmian, jest poprawa komunikacji wewnętrznej w firmie. Zastanówmy się co można usprawnić i w jakich sytuacjach, chociaż częściowo, zautomatyzować te procesy. Czy za każdym razem jadąc na działkę trzeba pytać kolegów z pracy o trasę dojazdu? Czy po zmianach w zespole sprzedaży, trzeba tracić istotne informacje wraz z odchodzącym pracownikiem? Nie. Dane nieruchomości na sprzedaż to istota pracy każdego biura – powinny być dostępne dla wszystkich pracowników – nie tylko stacjonarnie w biurze ale zawsze pod ręką. Dlatego tak ważna jest automatyzacja procesów w firmie. Raz uzyskane informacje powinny być szybko dostępne dla pozostałych pracowników. Pomogą w tym opisane poniżej narzędzia usprawniające pracę nowoczesnego agenta nieruchomości.

 

Bądź dobrze poinformowany

Zamiast codziennie przeszukiwać Internet oraz lokalne gazety w poszukiwaniu nieruchomości na sprzedaż skorzystaj z usługi Amer, dostępnej w ramach portalu Agencja5000. Zaoszczędzisz sporo czasu i będziesz informowany na bieżąco o nowych ogłoszeniach prywatnych w Twojej okolicy. Autorzy serwisu zapewniają, że baza ogłoszeń aktualizowana jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Szybki dostęp do informacji to przewaga nad konkurencją, o czym doskonale wiedzą przedsiębiorcy z branży nieruchomości. Usprawnienie pozyskiwania nieruchomości na sprzedaż to kamień milowy w procesie mechanizacji procesów w Twojej firmie.

 

Utrzymaj porządek w notatkach

Praca pośrednika wymaga zapamiętywania setek informacji w tygodniu, dopinania terminów, pamiętania o spotkaniach z klientami. Jeżeli Twoje biurko załamuje się już od nadmiaru kolorowych karteczek to z pewnością docenisz możliwości jakie daje program Evernote. Jest to wieloplatformowe narzędzie, dzięki któremu zawsze i wszędzie będziesz miał pełny dostęp do swoich notatek. Możesz zapisywać nie tylko notatki tekstowe ale również tworzyć zapiski przy użyciu myszki, printscreenów czy zdjęć lub filmów a nawet nagrań głosowych! Najbardziej istotne jest to, że wszystkie wprowadzone przez użytkownika dane zapisywane są nie tylko na komputerze, ale również na telefonie czy tablecie. Bieżąca synchronizacja notatek możliwa jest dzięki darmowej rejestracji konta internetowego. Teraz z dowolnego miejsca na świecie masz dostęp do wszystkich ważnych informacji i możesz dzielić się nimi ze współpracownikami.

 

Zarządzaj kompleksowo

Tak zwane działanie w chmurze, korzystanie ze zdalnych platform obsługi, produkty tworzone w modelu Software-as-a-Service, to duży postęp technologiczny naszych czasów, mający ogromne możliwości rozwoju w biznesie. Wielu producentów oprogramowania proponuje korzystanie ze swoich produktów, bazujących na tego typu rozwiązaniach, ale na prowadzenie zdecydowanie wysuwa się Google ze swoim narzędziem dla firm – Google Apps. Rozbudowane funkcje platformy zostały stworzone przede wszystkim z myślą o efektywniejszym zarządzaniu firmą. Konsola administracyjna, czyli zarządzanie kontami e-mail w twojej firmie, przechowywanie i udostępnianie danych w chmurze, spotkania online z innymi użytkownikami, funkcja kalendarza, możliwość tworzenia dokumentów i powracania do nich w zupełnie innym miejscu. Wszystko to pozwoli Ci na maksymalne usprawnienie procesów. Dane staną się bardziej dostępne, a ważne informacje zaczną przepływać między pracownikami z prędkością światła.

 

Korzystaj z nowych sposobów komunikacji

Nie ograniczaj się do kontaktu telefonicznego lub rozmowy twarzą w twarz z klientem. Tradycyjne sposoby komunikacji są dobre, jednak aby zdobyć nowych klientów trzeba umieć za nimi nadążać. Odkryj potencjał kontaktów za pośrednictwem smsów, maili lub czatu. Podepnij do swojej strony internetowej live chat od Smartsupp , porozmawiaj z klientami i dowiedz się w czym możesz im pomóc. Organizuj masowe wysyłki skierowane do Twojej bazy klientów. Możesz na przykład przesyłać informacje o nowych nieruchomościach na sprzedaż, które warto obejrzeć. Pomoże Ci w tym portal Smsapi.pl, który specjalizuje się w realizacji masowych wysyłek smsów lub program  MailChimp – stworzony do wysyłki newsletterów. Narzędzia te oferują swoje usługi m.in. w ramach darmowych kont testowych, możesz więc bez wahania wypróbować swoje pomysły.

 

Działaj błyskawicznie

Wykorzystaj aplikację Nawiguj.com po to aby szybko dojechać na nieruchomość. Kiedy konkurencja szuka swoich działek – Ty działaj błyskawicznie i pokaż klientowi wszystko co masz do sprzedania w okolicy korzystając z jednej mapy! Masz pod ręką telefon lub tablet z wgraną aplikacją, nowoczesne narzędzie sprzedaży, niezwykle skuteczne i proste w obsłudze. Zakładając darmowe konto w serwisie Nawiguj.com, zyskujesz możliwość dodawania i edytowania swoich punktów na mapie, wprowadzania informacji o wykonanych usługach, generowania linków z ofertą dla klientów oraz szeregu przydatnych funkcji, usprawniających komunikację w firmie. Następnie pobierasz darmową aplikację na swój telefon i cieszysz się nawigacją pod same granice zaznaczonych wcześniej nieruchomości. Dojazd na działkę nigdy nie był tak prosty! Ta fenomenalna aplikacja i wspierający ją serwis pomagają w uporządkowaniu informacji na temat dostępnych w ofercie nieruchomości, a także zapewniają szybki dostęp do wszystkich najważniejszych danych – przede wszystkim dokładnego adresu, pracownikom twojego biura.

 

Monitoruj swoją markę

Szybki dostęp do informacji stał się w dzisiejszych czasach obowiązkowym elementem dobrego zarządzania każdą firmą. Im lepiej potrafimy obserwować wszystko, co się wokół nas dzieje, tym większe mamy prawdopodobieństwo na odniesienie sukcesu w swojej branży. Aktualnie największy ruch w sieci generuje rozwój mediów społecznościowych – na każdym kroku możesz napotkać negatywny lub pozytywny komentarz o swojej firmie. Dobrze byłoby gdybyś mógł na niego od razu zareagować, ponieważ dbanie o  utrzymanie swojej firmy na takim poziomie, do jakiego zdołałeś dotrzeć, opiera się w głównej mierze na stałym monitoringu opinii o twojej marce lub produkcie, który sprzedajesz. Jeżeli już mówimy o monitoringu sieci musimy wspomnieć o liderze w tym zakresie, czyli o portalu Brand24.pl, gdzie po założeniu konta uzyskujesz dostęp do najlepszych narzędzi do monitorowania Internetu. Jak skutecznie wykorzystać to w biurze nieruchomości? Poza badaniem zadowolenia klientów z Twoich usług możesz ustawić swoje słowa kluczowe tak, aby być na bieżąco z nowościami w branży lub zmianami w prawie. Możesz również monitorować swoją konkurencję. Pamiętaj – mądry przedsiębiorca to przedsiębiorca dobrze poinformowany.

 

Wprowadź dobre zmiany

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na sam charakter pracy agenta nieruchomości. Opiera się on w głównej mierze na ciągłych kontaktach z klientem, badaniu jego potrzeb oraz pełnym zaangażowaniu w poszukiwanie dla niego idealnej nieruchomości. Niezwykle ważny jest wówczas tzw. „czynnik ludzki” i subiektywna opinia dobrego doradcy. Szereg wspomnianych wyżej narzędzi ma za zadanie mocno wesprzeć jego pracę i pozytywnie wpłynąć na jego efektywność, bo usprawniając procesy wewnątrz firmy usprawniasz przecież swój biznes. Szybciej wdrażasz nowych pracowników. Efektywniej zarządzasz zespołem sprzedaży i w końcowym rozrachunku – generujesz lepsze wyniki finansowe. Teraz Twoja kolej. Od czego zaczniesz zmiany na lepsze?

 

Kategorie: Blog,Nowe technologie,Poradnik,Wyłączność